Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Żaganiu

Dobry start

Realizacja projektu

„Dobry Start” Banku Dziecięcych Uśmiechów BZ WBK

Zakończyliśmy już realizację pierwszego projektu BDU pod hasłem „Dobry Start”.

Od 1 XII rozpoczynamy realizację projektu pod nazwą „W oczekiwaniu na…”. Projekt został zainicjowany przez Radę Rodziców i dotyczy uczniów klas IV-VI.

Opis projektu wraz z uzasadnieniem.

Wszystkie zaplanowane działania przewidziane są na okres Adwentu. Mają na celu przygotowanie dzieci do szczególnego obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Wiadomo, że gdy na coś czekamy efekt jest o wiele ciekawszy. Aby okres oczekiwania na pierwszą gwiazdkę był jak najbardziej efektywny, zaplanowaliśmy kilka działań:

1 – wycieczka do fabryki bombek pozwoli zobaczyć tę czynność na żywo;

2 – wieczorny kulig z pochodniami, zakończony ogniskiem –jak za dawnych czasów, nie ma nic piękniejszego niż cisza i las pełen śniegu.

3 – „Wieczorki z tradycją”-wejscie w świat zwyczajów i obrzędów:

a) wykonywanie kartek świątecznych różnymi metodami i wysłanie ich zamiast smsów
b) nauka i wykonywanie stroików świątecznych- poznanie sposobów wykonania i znaczenia wykorzystanych elementów;
c) pieczenie świątecznych ciasteczek i pierników-wykorzystnie ich jako podarunków dla zaprzyjaźnionych firm i jako poczęstunek podczas jasełek
d) wieczorek muzyczny-nauka i wykonywanie kolęd i pastorałek- sporządzenie i wykonanie szkolnego zestawu pieśni bożonarodzeniowych

4 – „Bajkowe Boże Narodzenie”-przedstawienie bożonarodzeniowe dla młodszych uczniów w wykonaniu beneficjentów projektu.
5 – „Oczekiwanie na Świętego Mikołaja”-wykonywanie ozdób świątecznych, ubieranie w nie choinkę, wieczorne śpiewanie kolęd, słuchanie opowieści świątecznych, nocleg w szkole i poranne spotkanie z oczekiwanym gościem i rozdanie przez Mikołaja prezentów.
6 – konkurs literacki na wiersz lub opowiadanie „Magiczne Boże Narodzenie”- pobudzi wyobraźnię i wzbogaci słownictwo.5 najciekawszych prac zostanie nagrodzonych a wszystkie najciekawsze zostaną opublikowane w postaci książki.

Wszystkie wypracowane rzeczy będą wyeksponowane w szkole.
Działania podjęte w ramach projektu pozwolą dzieciom przeżyć okres przedświąteczny w odmienny, często nieznany im sposób.

Reklamy